Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie naszej szkoły!

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Sprawozdanie z wycieczki szkolnej Lublin-Kozłówka 2009

       Dnia 30 października 2009 roku z inicjatywy samorządów uczniowskich szkoły podstawowej i gimnazjum uczniowie ZS w Rzeczycy Długiej mogli podziwiać zabytki Lubelszczyzny, uczestnicząc w wycieczce szkolnej do Lublina i Kozłówki. Październikowa aura nie rozpieszczała wycieczkowiczów, jednak żądza przygód i wrodzona ciekawość nie pozwoliła młodym podróżnikom nawet na chwilę stracić dobrego humoru.

Image   

W doskonałych nastrojach dotarliśmy do wsi Kozłówka, by podziwiać zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, będący obecnie siedzibą muzeum. Z zachwytem oglądaliśmy doskonale zachowane pałacowe komnaty, olśniewające przepychem,z wystrojem z przełomu XIX i XX w., poznając historię ich mieszkańców. Innymi atrakcjami Kozłówki była kaplica wzorowana na wersalskiej z nagrobkiem Zofii z Czartoryskich Zamojskiej oraz ogród w stylu francuskiego baroku.

Image

Image

Image

Image


Następnie odwiedziliśmy jedno z wielu magicznych miejsc w Lublinie- wieś w centrum miasta, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej. Spacer po niezwykle urokliwym terenie pozwolił nam poznać życie ludzi w dawnej wsi. Chaty kryte strzechą, zabytkowy wiatrak z Zygmuntowa, wyposażenie izb, które wskazywało na bogactwo tradycji i obrzędów dziś już w większości zapomnianych, to tylko niewielka część bogactw, jakie kryje w sobie lubelski skansen.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Jako uczniowie i pracownicy szkoły, która za patrona obrała sobie postać Tadeusza Kościuszkę, nie mogliśmy nie odwiedzić miejsca związanego z tak ważnym dla nas bohaterem narodowym. W lubelskim Ogrodzie Botanicznym uwieczniliśmy na zdjęciach zrekonstruowany tam dworek należący do rodziny Kościuszków.

Image

Image

Image

Image

Image


Wielkie wrażenie zrobił na nas spacer po Starówce w Lublinie, tym bardziej, że podziwialiśmy ją  przy nastrojowym świetle ulicznych latarni.

Image

Image 


W nocnej szacie zaprezentował się nam też Zamek Królewski.

Image


Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się na Majdanek, gdzie w czasie okupacji Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny. Z uwagi na zbyt młody wiek części z uczestników wycieczki, teren dawnego obozu oglądaliśmy jedynie z okien autokaru.
Wyjazd ten z uwagi na sam program zwiedzania, jak i niemalże ekstremalne warunki pogodowe był dla nas niesamowitym wyzwaniem i wielką przygoda. Z przyjemnością i olbrzymim poczuciem satysfakcji będziemy wracać do niego we wspomnieniach.

                                                                                                         Organizatorki:
                                                                                                         Renata Puzio 
                                                                                                         Mariola Pawłowska