Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie naszej szkoły!

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Geniusz nauk ścisłych i twórcza humanistka zawojowali tegoroczne konkursy wojewódzkie aż z czterech przedmiotów! Marcin Wilkus jako laureat z matematyki, chemii i fizyki oraz Amelia Pomykała jako finalistka konkursu z języka polskiego. To niesamowity sukces, tym większy, że przygotowania do tych konkursów przebiegały w trudnych warunkach obostrzeń epidemicznych i zdalnego nauczania.
W tym roku przedmiotowe konkursy organizowane przez kuratorium oświaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Do etapu szkolnego zgłosiło się 25 uczestników z klas VI- VIII, w tym: jedenastu uczniów z języka polskiego, pięciu z matematyki i z języka angielskiego, dwóch z biologii i jeden uczeń z chemii i fizyki. Jak przystało na prymusów,  konkursowicze musieli zmierzyć się z zadaniami często wykraczającymi poza treści postawy programowej z poszczególnych przedmiotów, wykazać  się inwencją twórczą, nieszablonowym myśleniem i  zdyscyplinowaniem.

 To niełatwe wyzwanie i podołali mu nieliczni. Do kolejnego etapu rejonowego zakwalifikowało się dwoje uczniów, którzy uzyskali obiecujące wyniki:
 Marcin Wilkus z przedmiotów:
matematyka -37/40 pkt.
chemia- 50/64 pkt.
fizyka- 49.5/50 pkt.(!)
Amelia Pomykała z języka polskiego – 69/100 pkt.
W etapie wojewódzkim uczniowie nie zawiedli pokładanych w nich oczekiwań. Amelka z wynikiem 38/ 100 pkt. uzyskała tytuł finalisty, który przysługuje uczniom z wynikiem minimum 30% maksymalnej liczby punktów. Tylko jednej uczennicy w naszej szkole, Agnieszce Pamule,  udało się przed laty przewyższyć osiągnięcia Amelki z języka polskiego i uzyskać tytuł laureata.
 Marcin Wilkus natomiast dokonał rzeczy niebywałej, zostając po raz pierwszy w historii naszej szkoły i gminy potrójnym laureatem przedmiotowych konkursów kuratoryjnych! Uzyskał on bardzo wysokie wyniki, które pozwalają zaliczyć go do grona  najlepszych uczniów w województwie. Oto one:  
laureat Konkursu z Matematyki – 32/ 40 pkt.
laureat Konkursu z Chemii- 46/53 pkt.
laureat Konkursu z Fizyki- 45/52 pkt.
Poza ogromną satysfakcją i dumą tytuł laureata w  konkursie o zasięgu wojewódzkim wiąże się z konkretnymi przywilejami: zwolnienie z odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty z maksymalną liczbą punktów, uzyskanie najwyższej oceny końcowej z danego przedmiotu, wpis na świadectwie ukończenia szkoły oraz pierszeństwo w przyjęciu do szkoły ponadpodstawowej.
Jak zostaje się trzykrotnym laureatem w różnych dziedzinach nauki? Recepta Marcina jest prosta: wyznaczyć sobie cel, stawiając poprzeczkę wysoko, a potem cierpliwie i wytrwale poszerzać wiedzę, sięgając do źródeł drukowanych i zasobów internetowych.
Gratulujemy sukcesu naszym zdolnym ósmoklasistom i życzmy, aby zawsze mierzyli wysoko i sięgali po więcej!

                            tekst: R. Puzio