W dniu 4 czerwca uczniowie klas IV – VI, korzystając z pięknej pogody, wyruszyli w Góry Świętokrzyskie. Trasę na Święty Krzyż pokonaliśmy w towarzystwie pana przewodnika  szlakiem  turystycznym  z Nowej Słupi, nazywanym Drogą Królewską, której górny odcinek ułożony jest z kamienia. Święty Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w Górach Świętokrzyskich, leżący w paśmie Łysogór - w jego części wschodniej. Jest to niekwestionowany symbol regionu, od którego wziął swą nazwę.

Na niższym wierzchołku Łyśca, uważanego niegdyś za siedzibę pogańskich bogów, w XI wieku stanęło opactwo benedyktyńskie - obecny Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. W ciszy i skupieniu nasi uczniowie zwiedzili klasztor, kaplicę oraz podziemną kryptę, w której spoczywają doczesne szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Opuszczając  wzgórze, swoje kroki skierowaliśmy na platformę widokową, z której podziwialiśmy panoramę gołoborzy. Pełni  pozytywnych wrażeń udaliśmy  się na chwilowa przerwę, w czasie której uczestnicy posilili się smacznym obiadem. Kolejny punkt programu to zwiedzanie osady średniowiecznej.  Odwiedziliśmy chatę kowala, tkacza, szewca, garncarza, cieśli i zielarki – ta ostatnia cieszyła się największa popularnością. Każdy mógł tutaj posmakować ciepłych podpłomyków z pysznym dżemem oraz wypić kubek ziołowej herbaty.
Sabat Krajno to kolejne miejsce naszej podróży - wzgórze, na którym umieszczone są miniatury najważniejszych zabytków świata.  Można było podziwiać nie tylko zabytki architektury, tj. wieżę Eiffla, plac Św. Piotra czy pałac  Tadż Mahal, ale również obiekty przyrodnicze – Wodospad Niagara czy Palma Jumeirah w Dubaju. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli 2 filmy w kinie 6D. Troszkę zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń, udaliśmy się w drogę powrotną.

    tekst: A. Miętus

Galeria zdjęć: