Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na nowej stronie naszej szkoły!

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png
 Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wycieczki objazdowe niewiele mają wspólnego  z odpoczynkiem- mało snu, dużo chodzenia, napięty plan, który trzeba zrealizować. Polski maruda mógłby ponarzekać na wszystko. Jaki jest więc sens tego typu wyjazdów? Dlaczego tzw. „objazdówki” cieszą się tak dużą popularnością? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali nasi uczniowie z klas VI- VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum, którzy w dniach 13 -14 maja 2019 roku wzięli udział w wycieczce turystyczno- krajoznawczej do Wieliczki, Krakowa, Oświęcimia i Zatoru.
 

Pierwszym zadaniem młodych podróżników była eksploracja Kopalni Soli w Wieliczce, zabytku wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania Trasy Turystycznej liczącej prawie 3 km krętych korytarzy podziwiali imponujące komory solne, niezwykłe podziemne jeziora, unikalne rzeźby solne i monumentalne kaplice z najpiękniejszą kaplicą św. Kingi. Poznali wiele historii o etosie ciężkiej pracy górnika oraz zobaczyli dawne maszyny i narzędzia górnicze. Dużej porcji zdrowia dostarczyło unikatowe powietrze o właściwościach bakteriobójczych z dużą zawartością cennych składników- chlorku sodu, jonów magnezu i wapnia, a muzyka Chopina towarzysząca pokazom świetlnym nad brzegiem jednego z solankowych jezior była świetną okazją do odprężenia i refleksji. Kolejnym wyzwaniem dla młodych globtroterów było odkrywanie najpiękniejszych miejsc w stolicy Małopolski- Krakowie. Sympatyczna pani przewodnik zabrała słuchaczy w metaforyczną podróż Drogą Królewską do czasów królów, świętych męczenników, ludzi zasłużonych dla kultury i narodu. Katedra wawelska, dzwon Zygmunt, kościół Mariacki zyskały dla uczniów osobiste znaczenie. W miejscu noclegowym na zmęczonych turystów czekała gorąca kolacja, przytulne pokoje, a co najważniejsze ciepła atmosfera, jaką stworzyli życzliwi gospodarze. Przy ognisku, rozmowach i tańcach zacieśniały się przyjaźnie i  tworzyły nowe znajomości. Nic dziwnego, że nocne rozmowy przeciągnęły się do późnej pory. Nazajutrz, pomimo wczesnej pobudki, grupa punktualnie dotarła do szczególnego muzeum, które stało się symbolem męczeństwa i zagłady- nazistowskiego obozu Auschwitz- Birkenau. Istniejący w latach 1940-1945 obóz był największym w Europie miejscem zagłady Żydów i obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości w tym Polaków, Romów, Rosjan. Zwiedzanie Auschwitz było trudnym przeżyciem. Brama z napisem „Arbeit macht frei” (praca czyni wolnym), przez którą do katorżniczej pracy wyruszali więźniowie, wystawy tematyczne w barakach obozowych, osobiste rzeczy pozostałe po tych, którzy zginęli w komorach gazowych dawały obraz nieludzkiego świata, w którym rządził głód, strach i terror. A jednak miały tam miejsce akty prawdziwej odwagi, heroizmu i miłości bliźniego, czego wyrazem jest m.in. postawa świętego Maksymiliana Kolbego, który udał się do bloku śmierci zamiast skazanego na śmierć głodową współwięźnia. Lekcja historii w tym wyjątkowym Miejscu Pamięci z pewnością każdego pobudziła do zadumy i refleksji nad istotą człowieczeństwa oraz wartością pokoju i wolności. Ostatnim punktem naszej wycieczki objazdowej była Energylandia  w Zatorze. Tego największego w Polsce Parku Rozrywki nikomu nie trzeba reklamować. Nawet niesprzyjająca pogoda nie pomniejszyła atrakcyjności mniej lub bardziej ekstremalnych kolejek górskich, karuzeli czy wieży zrzutu i uczniowie korzystali z nich do woli. Droga powrotna do domu upływała w wesołej atmosferze, przy dźwiękach gitary do międzypokoleniowego repertuaru.
Wspólnie spędzony czas na refleksji i zabawie wart był wszelkich trudów i zabiegów, są bowiem wartości, których nie da się przeliczyć i wycenić żadnym materialnym miernikiem.

       tekst: R. Puzio

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image