Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na nowej stronie naszej szkoły!

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Minął wrzesień, za nami pierwszy miesiąc nauki w nowym roku szkolnym, więc czas na refleksje w kontekście wypełnianych obowiązków, powinności dydaktyczno-wychowawczych; realizacji zadań zaplanowanych w kalendarzu szkolnym pobudzających do zadumy lub pogody ducha i radości.   Wrzesień utrwalił się w Polsce jako miesiąc pamięci narodowej,więc pielęgnujemy świadomość i pamięć historyczną, które określają naszą tożsamość. W bieżącym roku – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej– społeczność szkolna wytyczyła sobie zadania, które mają na celu kształtowanie i utrwalanie postaw świadomego patriotyzmu.

Toteż w czwartek, 26 września, po nastrojowym apelu ku czci młodych bohaterów – harcerzy Szarych Szeregów i żołnierzy Armii Krajowej – poległych w służbie ojczyzny, uczniowie klas piątej i szóstej odbyli pieszą wycieczkę do pobliskiego miejsca pamięci – pomnika ofiar II wojny światowej w Goliszowcu. Podczas pacyfikacji wsi w zbiorowej egzekucji dokonanej przez niemieckich okupantów zginęło 41 jej mieszkańców, których pamięć uczcili nasi uczniowie, zapalając znicze i wznosząc modlitwę za ich „wieczne spoczywanie”.
W drodze powrotnej miejscem zbornego przystanku i miłego odpoczynku dla mocno ze sobą zżytego zespołu był rzeczycki parking, na którym połączone siły Oddziałowych Rad Rodziców przygotowały dla dzieci ognisko – niespodziankę. Forma miłej biesiady przy ognisku okazała się trafionym pomysłem rodziców na przyjemne i pożyteczne zorganizowanie Dnia Chłopaka. Wspólna wycieczka i wypoczynek okazały się doskonałym połączeniem lekcji historii z lekcją wychowawczą. Pojęcie integracji przestało być pustym sloganem, gdy cała społeczność poczuła siłę niemal rodzinnych więzi. 

   tekst: M. Lasota